Debata

Aktywnych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy do udziału w rekrutacji posłów, którzy będą uczestniczyć w XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna sesja odbędzie się pod hasłem „ Nasz samorząd uczniowski”. Kandydaci na posłów, zanim przestąpią progi gmachu na Wiejskiej powinni zorganizować w swoich szkołach debaty dotyczące roli samorządu uczniowskiego.

Taką propozycję dla uczniów wystosowało Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W naszej szkole znalazły się osoby zainteresowane udziałem w projekcie – uczennice z klasy IIIa : Eliza Mikołajczak i Walentyna Jakubik.

Dziewczyny przedyskutowały z opiekunem Samorządu Uczniowskiego formy debaty i temat, który wykorzystano by w dalszej pracy samorządowej. Zdecydowano się na temat : „Przewodniczący szkoły – kim powinien być kandydat i jak powinna wyglądać debata?”. Wybrano również model dyskusji – dyskusję plenarną.
22 kwietnia 2010r. , w sali konferencyjnej, odbyła się debata z udziałem zaproszonych gości. Dyskusji przysłuchiwali się lub czynnie uczestniczyli w niej – przewodniczący klas I i II. W roli gościa – eksperta wystąpiła pani Aleksandra Dworecka (opiekun Samorządu Uczniowskiego). Punktem wyjścia w dyskusji, było zaznajomienie uczestników debaty z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas I i II. Omówiono i przedyskutowano następujące zagadnienia:

  • Kto powinien być kandydatem na przewodniczącego ?
  • Kto powinien wybierać przewodniczącego Samorządu ?
  • Jak powinna przebiegać kampania wyborcza?

Wymiana poglądów na poszczególne tematy pozwoliła sformułować wnioski dla dalszej pracy Samorządu Uczniowskiego.
Praca Samorządu Uczniowskiego przebiega zgodnie z  „Regulaminem Samorządu Uczniowskiego”. Przepisy i regulaminy wyznaczają reguły postępowania, ale nie chodzi tylko o prawidłowe przeprowadzenie wyborów. Najważniejsze jest stworzenie prawdziwej samorządności uczniowskiej. I tu potrzebny jest przewodniczący, który potrafi myśleć i działać w sposób samorządny, z rzeczywistym pożytkiem dla wszystkich uczestników życia szkolnego. Musi to być osoba posiadająca predyspozycje przywódcze, akceptowana przez młodzież szkolną i ciesząca się dobrą opinią wśród nauczycieli. A jeśli chodzi o kampanię wyborczą, to w tym roku szkolnym (wykorzystując wnioski z debaty), zaproponujemy plakaty, które zareklamują kandydatów. Po zapoznaniu się z programami kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – nastąpią wybory (zgodnie z regulaminem).
Elizie i Walentynie życzymy zakwalifikowania się do konkursu oraz udziału w obradach XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Zdjęcia w Galerii

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Aleksandra Dworecka