XIII Dzień Judaizmu

Ferie zimowe rozpoczęliśmy dość niekonwencjonalnie, patrząc oczywiście z uczniowskiego punktu widzenia. Mianowicie zamiast odpoczywać stawiliśmy się w szkole na godzinę 9, gdyż razem z p. Mirosławą Przybylską i p. Anną Pardelą jechaliśmy do Gniezna na spotkanie z bardzo ciekawymi i czcigodnymi osobami.

W tym dniu zorganizowano w Kolegium Europejskim XIII Dzień Judaizmu, więc i nas zaangażowanych w dialog międzykulturowy i międzyreligijny, nie mogło zabraknąć. W liczbie 40 osób, wspólnie z zaproszonym przez nas członkiem wspólnoty żydowskiej p. Czesławem Pardelą zasiedliśmy w auli Kolegium, aby wysłuchać wykładów szanownych prelegentów od spraw dialogu z Judaizmem. Poczuliśmy się przez moment  jak studenci, próbując ogarnąć bogactwo treści, które przedstawili min. ks. bp Wojciech Polak, prof. Jerzy Ochman z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. dr Paweł Podeszwa, ks dr hab. Waldemar Szczerbiński.

Najbardziej spodobał nam się wykład prof. Ochmana, a właściwie jego "profesorska charyzma". Swoją osobowością oraz  krytycznym spojrzeniem na sprawy dialogu przykuł naszą uwagę. Odczuliśmy, iż  prowadzenie dialogu na płaszczyźnie międzykulturowej i międzyreligijnej to sprawa bardzo dynamiczna, a czasem wręcz bardzo skomplikowana. Otarliśmy się więc o stosunki międzynarodowe i polityczne ,które mają decydujący głos w zatwierdzaniu programów szkolnych promujących tenże dialog. Konferencję zakończono prezentacją książki pt."Pamięć Szoah. Kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętnienia".

Ogólnie możemy stwierdzić, iż nie wszystkie treści byliśmy w stanie "rozszyfrować", szczególnie gdy dotyczyły różnorodności w samym Judaizmie, ale na pewno wzbogaciliśmy się o świat wartości, który zawsze rodzi się między uczestnikami, pragnącymi kontynuować dialog na płaszczyźnie poszanowania różnic i poszukiwania tego, co nas łączy. Z satysfakcją musimy dodać i w tym zacnym gronie: Księży  Biskupów, Prezydenta Miasta Gniezna, Pana Starosty, Rektorów i Profesorów Uczelni oraz słuchaczy akademickich, wzbudziliśmy podziw swoją dojrzałą postawą , gdyż byliśmy jedyną szkoła gimnazjalną, która tak czynnie uczestniczy w dialogu międzykulturowym i międzyreligijnym w powiecie. Wystarczy jednak przechwałek, zobaczymy na ile postawę dialogu będziemy potrafili "przeszczepić" na grunt stosunków międzyuczniowskich w naszym gimnazjum.