Gimnazjum nr 1 szkołą otwartą na Europę

Współczesny świat stawia przed nami nowe wyzwania. Coraz częściej odwiedzamy różne zakątki Europy i podejmujemy pracę poza granicami naszego państwa. Aby stać się światłym Europejczykiem, należy więc poznać kulturę, obyczaje i język różnych krajów oraz uczyć się tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. W związku z tym w Gimnazjum nr 1 dużą wagę przywiązuje się do edukacji europejskiej. Szkoła umożliwia uczniom poszerzenie wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego kontynentu.

W roku szkolnym 2008/2009 powstała klasa europejska. Warto podkreślić, że pomysł jej utworzenia jest innowacją pedagogiczną w gminie. Jako jedyna szkoła możemy pochwalić się taką inicjatywą. Uczniowie klasy europejskiej realizują program autorski zawierający m.in. treści z zakresu filozofii, przedsiębiorczości i dialogu międzykulturowego. Uczą się przedmiotów humanistycznych na poziomie rozszerzonym. Wiedzę zdobytą na zajęciach wykorzystują podczas wyjazdów i spotkań z ludźmi będącymi autorytetami w dziedzinie kultury europejskiej. Młodzież często uczestniczy w życiu różnych instytucji kulturalnych, poznając twórczość wybitnych artystów. W najbliższym czasie zaplanowano również wizytę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Gimnazjum nr 1 uczestniczy także w projekcie międzynarodowej współpracy w ramach programu COMENIUS. Nasi uczniowie nawiązali kontakt z młodzieżą ze szkół w Garbsen i Budapeszcie. Realizowali zadania mające na celu poznanie dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich: ich historii, zabytków, systemu szkolnictwa. Wspólnie opracowano też projekt strony internetowej i logo programu. W ramach projektu gimnazjaliści uczestniczyli w wymianie międzynarodowej i gościli w Niemczech
i na Węgrzech. Ostatnie spotkanie odbyło się w dn. 30.11.-5.12.2008r. w naszym gimnazjum. Zagraniczni goście brali udział w zajęciach edukacyjnych, spotkali się z nauczycielami na uroczystej kolacji, zwiedzili Wrześnię, Poznań i Toruń. Efekty międzynarodowej współpracy zostały zaprezentowane podczas narady dyrektorów z udziałem wizytatora Kuratorium Oświaty w Poznaniu p. Marka Machińskiego. Wywarły one duże wrażenie na uczestnikach spotkania.

Ponadto Gimnazjum nr 1 poprzez platformę e-Twinning nawiązało współpracę ze szkołą litewską. Młodzież, komunikując się przez Internet, dzieli się wiedzą i doświadczeniem oraz doskonali umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Warto także podkreślić, że nasza szkoła – jako jedyna spośród gimnazjów i szkół podstawowych – umożliwia uczniom naukę języka francuskiego.

Jak widać, w Gimnazjum nr 1 od wielu lat dużą wagę przywiązuje się do edukacji europejskiej. Stanowi ona jeden z najważniejszych elementów procesu dydaktycznego, dlatego w kolejnych latach zamierzamy kontynuować działania proeuropejskie, by potwierdzić, że jesteśmy szkołą otwartą na Europę. W związku z tym w przyszłym roku szkolnym ponownie zostanie utworzona klasa europejska i po raz kolejny będziemy uczestniczyć w programie COMENIUS, współpracując tym razem ze szkołami w Turcji i Hiszpanii. Cieszy nas fakt, że nasze działania wyprzedzają założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Możemy więc stwierdzić, że od lat wzorcowo realizujemy tegoroczne zadania wynikające z priorytetu Kuratora Oświaty w Poznaniu, który brzmi: „Rola dialogu międzykulturowego w kształtowaniu postaw uczniów”.

Zespół ds. promocji