Szaradziarskie zmagania

Szaradziarskie zmaganiaW VI Międzygimnazjalnym Turnieju Szaradziarskim zorganizowanym 21 marca przez Publiczne Gimnazjum im Kazimierza III Wielkiego w Pyzdrach wzięło udział 24 uczniów z 8 gimnazjów ze szkół powiatu wrzesińskiego, słupeckiego i gnieźnieńskiego. Uczestnicy rywalizowali najpierw w konkursie drużynowym, a następnie indywidualnym.

Nasze gimnazjum reprezentowały: Sylwia Kondracka (IIIf), Katarzyna Matuszewska (IIIf), Joanna Sikorska (IIIa) .Finalistki zostały wyłonione w eliminacjach szkolnych, które zostały przeprowadzone 15.12.2008 r. W etapie szkolnym wzięło udział 30 uczniów.

W konkursie drużynowym nasza reprezentacja zajęła II miejsce otrzymując Puchar Rady Rodziców Gimnazjum w Pyzdrach, dyplom i nagrodę książkową. W konkursie indywidualnym Katarzyna Matuszak zajęła III miejsce.

Zdjęcia z konkursu znajdziesz w galerii.

Gimnazjum nr 1 szkołą otwartą na Europę

Współczesny świat stawia przed nami nowe wyzwania. Coraz częściej odwiedzamy różne zakątki Europy i podejmujemy pracę poza granicami naszego państwa. Aby stać się światłym Europejczykiem, należy więc poznać kulturę, obyczaje i język różnych krajów oraz uczyć się tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. W związku z tym w Gimnazjum nr 1 dużą wagę przywiązuje się do edukacji europejskiej. Szkoła umożliwia uczniom poszerzenie wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego kontynentu.

W roku szkolnym 2008/2009 powstała klasa europejska. Warto podkreślić, że pomysł jej utworzenia jest innowacją pedagogiczną w gminie. Jako jedyna szkoła możemy pochwalić się taką inicjatywą. Uczniowie klasy europejskiej realizują program autorski zawierający m.in. treści z zakresu filozofii, przedsiębiorczości i dialogu międzykulturowego. Uczą się przedmiotów humanistycznych na poziomie rozszerzonym. Wiedzę zdobytą na zajęciach wykorzystują podczas wyjazdów i spotkań z ludźmi będącymi autorytetami w dziedzinie kultury europejskiej. Młodzież często uczestniczy w życiu różnych instytucji kulturalnych, poznając twórczość wybitnych artystów. W najbliższym czasie zaplanowano również wizytę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Gimnazjum nr 1 uczestniczy także w projekcie międzynarodowej współpracy w ramach programu COMENIUS. Nasi uczniowie nawiązali kontakt z młodzieżą ze szkół w Garbsen i Budapeszcie. Realizowali zadania mające na celu poznanie dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich: ich historii, zabytków, systemu szkolnictwa. Wspólnie opracowano też projekt strony internetowej i logo programu. W ramach projektu gimnazjaliści uczestniczyli w wymianie międzynarodowej i gościli w Niemczech
i na Węgrzech. Ostatnie spotkanie odbyło się w dn. 30.11.-5.12.2008r. w naszym gimnazjum. Zagraniczni goście brali udział w zajęciach edukacyjnych, spotkali się z nauczycielami na uroczystej kolacji, zwiedzili Wrześnię, Poznań i Toruń. Efekty międzynarodowej współpracy zostały zaprezentowane podczas narady dyrektorów z udziałem wizytatora Kuratorium Oświaty w Poznaniu p. Marka Machińskiego. Wywarły one duże wrażenie na uczestnikach spotkania.

Ponadto Gimnazjum nr 1 poprzez platformę e-Twinning nawiązało współpracę ze szkołą litewską. Młodzież, komunikując się przez Internet, dzieli się wiedzą i doświadczeniem oraz doskonali umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Warto także podkreślić, że nasza szkoła – jako jedyna spośród gimnazjów i szkół podstawowych – umożliwia uczniom naukę języka francuskiego.

Jak widać, w Gimnazjum nr 1 od wielu lat dużą wagę przywiązuje się do edukacji europejskiej. Stanowi ona jeden z najważniejszych elementów procesu dydaktycznego, dlatego w kolejnych latach zamierzamy kontynuować działania proeuropejskie, by potwierdzić, że jesteśmy szkołą otwartą na Europę. W związku z tym w przyszłym roku szkolnym ponownie zostanie utworzona klasa europejska i po raz kolejny będziemy uczestniczyć w programie COMENIUS, współpracując tym razem ze szkołami w Turcji i Hiszpanii. Cieszy nas fakt, że nasze działania wyprzedzają założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Możemy więc stwierdzić, że od lat wzorcowo realizujemy tegoroczne zadania wynikające z priorytetu Kuratora Oświaty w Poznaniu, który brzmi: „Rola dialogu międzykulturowego w kształtowaniu postaw uczniów”.

Zespół ds. promocji 

Gimnazjum nr 1 we Wrześni szkołą przyszłych inżynierów

Powszechnie wiadomo, że od kilku lat wśród młodzieży maleje zainteresowanie naukami ścisłymi. Coraz mniej osób zamierza studiować na politechnice. W związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło działania zmierzające do poprawy tej sytuacji. Jednym z nich jest obowiązkowa matura z matematyki od roku szkolnego 2009/2010.

Gimnazjum nr 1 wychodzi więc naprzeciw oczekiwaniom władz oświatowych. W tym celu od lat realizuje liczne zadania zmierzające do rozwijania zainteresowań młodzieży przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi. Tradycją naszej szkoły jest udział uczniów w wielu różnorodnych projektach edukacyjnych. Kształtują one u gimnazjalistów umiejętność samodzielnego poszukiwania wiedzy, logicznego myślenia, formułowania wniosków, analizy i syntezy informacji. Projekty, które cieszyły się największym zainteresowaniem, to: „Szkolny niedowiarek”, „Matematyczny maraton gimnazjalny”, „W cieniu piramid”, „Wodo – jesteś wszędzie”, „Bądź odpowiedzialny – segreguj śmieci”. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że projekt edukacyjny „Szkolny niedowiarek” został nagrodzony w konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Jury doceniło efekty pracy uczniów, którym to przedsięwzięcie umożliwiło empiryczne poznawanie świata i zastosowanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym.

Kolejnym działaniem mającym na celu poszerzenie wiedzy z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych jest organizowanie wielu zajęć dydaktycznych w terenie. Młodzież regularnie bierze udział w projektach edukacyjnych: „Noc Naukowców” (Politechnika Poznańska) oraz „Festiwal Nauki i Sztuki” (Wydział Fizyki UAM).

Efektem tych wszystkich działań są sukcesy uczniów Gimnazjum nr 1. Od lat osiągają oni na egzaminie z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych wyniki wyższe niż w gminie, powiecie, województwie i kraju. Warto także podkreślić, że co roku uzyskują oni tytuły finalistów i laureatów wojewódzkich konkursów z przedmiotów ścisłych. Mimo licznych sukcesów nie spoczywamy na laurach. W związku z tym dyrektor szkoły planuje utworzenie klasy, w której będzie realizowany rozszerzony program nauczania matematyki. Mamy nadzieję, że pomysł ten stanie się atrakcyjną ofertą dla przyszłych gimnazjalistów i ich rodziców. Wierzymy, że absolwenci Gimnazjum nr 1 w przyszłości chętnie podejmą studia politechniczne i uzyskają tytuł magistrów inżynierów.

Zespół do spraw promocji