Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni

Wiosną br. nasze gimnazjum wzięło udział  w programie "Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni" ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W szkole został opracowany program trzech wycieczek dla ok. 150 uczniów naszej placówki. Projekt został pozytywnie oceniony przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W efekcie szkoła otrzymała dofinansowanie do wszystkich imprez. Ze względu na fakt, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 13 czerwca br. realizacja imprez rozpoczęła się we wrześniu.

W dniach 19-21.09.2007r. odbyła się wycieczka pod hasłem "Wielcy ludzie, wielkie wydarzenia w naszej historii" na trasie Września-Toruń-Gdańsk-Sopot-Frombork-Malbork-Września. W tej trzydniowej autokarowej wycieczce wzięło udział 42 uczniów pod opieką czterech nauczycieli.

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Toruń ze szczególnym uwzględnieniem miejsc związanych z przyszłym patronem szkoły (Dom Kopernika, pomnik słynnego astronoma). Pobyt w Toruniu zakończył seans w planetarium. W godzinach popołudniowych wycieczka dotarła do Gdańska. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji wszyscy udali się na spacer po Starym Mieście.

Drugiego dnia pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzali Gdańsk. Zaczęli od historii najnowszej: Pomnika Poległych Stoczniowców, bramy w Stoczni Gdańskiej oraz kościoła św. Brygidy,(akurat kręcono tam film o księdzu J. Popiełuszko). Następnie spacer Długim Targiem, oglądanie pomnika Neptuna, Dworu Artusa, kamienic mieszczańskich, Żurawia. Uczniowie mieli okazję zwiedzić wnętrze Kościoła Mariackiego oraz podziwiać panoramę miasta z wieży kościelnej. Byli także w Muzeum Bursztynu. Po południu odpoczynek w Sopocie: spacer na molo i wzdłuż brzegu morza przy słonecznej, bezwietrznej pogodzie.

Trzeciego dnia wycieczka wybrała się na Westerplatte, gdzie uczniowie oddali hołd bohaterskim żołnierzom z czasów II wojny światowej. Potem przejazd do Fromborka. Tam uczniowie zwiedzili obiekty na Wzgórzu Katedralnym, a w szczególności Pałac Biskupi, w którym znajduje się Muzeum Mikołaja Kopernika. W drodze powrotnej krótki postój w Malborku, aby obejrzeć bryłę zamku krzyżackiego.

Zdjęcia z wycieczki w Galerii.

Drugiej wycieczce przyświecała myśl Aleksandra Patkowskiego: "Regionalizm jest dzisiaj hasłem dnia". Wycieczka odbyła się w dniach 26-28.09.2007r. na trasie: Września-Oblęgorek-Kielce-Sandomierz-Ujazd-Święty Krzyż-Września. Wzięło w nie udział 48 uczniów pod opieką czterech wychowawców.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Kielce, gdzie największe wrażenie wywarł Pałac Biskupi.. Następnie przejazd do Sandomierza, który był miejscem zakwaterowania. Miłą niespodzianką był pokaz tańców z ogniami na sandomierskim rynku.

Drugiego dnia w raz z przewodnikiem uczniowie zwiedzili w Sandomierzu: stare miasto, katedrę, kościół św. Jakuba, zamek. Odwiedzili słynną szkołę Collegium Gostomianum. Przeszli trasą podziemną, a także spacerowali lessowym wąwozem Królowej Jadwigi. Panoramę miasta i okolic podziwiali przy przepięknej pogodzie z Bramy Opatowskiej. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po Wiśle.

Trzeciego dnia w miejscowości Ujazd uczestnicy obejrzeli imponujące ruiny zamku Krzyżtopór. Następnie wycieczka pojechała w kierunku Gór Świętokrzyskich. Uczniowie zwiedzili Św. Krzyż (klasztor oraz Muzeum Misyjne), a następnie zeszli szlakiem do Nowej Słupi gdzie czekał autokar.

Wycieczki zostały przygotowane i zorganizowane wyłącznie przez pracowników szkoły. Jedna z nauczycielek pełniła funkcję pilota. Sprawny przebieg wycieczki i bezpieczną jazdę zapewniło dwóch kierowców na każdej z imprez.

Zdjęcia z wycieczki w Galerii

Do realizacji pozostała jednodniowa wycieczka do Warszawy, która jest planowana w październiku.

Jolanta Mielcarek
organizator wycieczki (nauczyciel historii)