Dziady cz.II – przedstawienie w wykonaniu klasy If

Dziady cz.II - przedstawienie w wykonaniu klasy IfW dniu 12 marca tego roku uczniowie klasy IF wzięli udział w przedstawieniu II części "Dziadów" A. Mickiewicza. Przedstawienie odbyło się w świetlicy naszej szkoły. Przygotowywała nas pani Olga Dolatowska, nauczycielka języka polskiego.

Na widowni siedzieli głównie rodzice uczniów, ale można było zauważyć też ich dziadków i rodzeństwo. Przybyło kilkoro uczniów z innych klas. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani dyrektor Halina Kotyk oraz pani wicedyrektor Aleksandra Janiszewska, także wychowawczyni klasy, pani Justyna Marchwacka-Sipa.

Parę minut po godzinie osiemnastej zgasły światła, na scenę wyszła Karolina Graczyk, powitała gości i zaprosiła do wspólnego obejrzenia II części "Dziadów".

Dziady to bardzo stary pogański obrzęd, poświęcony duchom przodków. Wydarzenia rozgrywają się nocą, przed dniem Wszystkich Świętych, w cmentarnej kaplicy, wokół trumny. Na polecenie Guślarza rozpoczyna się wywoływanie duchów. Wzywa on dusze przebywające w czyśćcu, obiecuje im ofiary i zapewnia, że są oczekiwane przez zgromadzonych. Rozpoczyna się sąd nad ziemskim życiem tych, których dusze pojawiają się w cmentarnej kaplicy. Sędzią jest lud. W jego imieniu przemawia chór wieśniaków, który ocenia dusze. Pokutują ci, którzy zrobili coś złego, ale cierpią też dusze nienaznaczone piętnem zła, dusze dzieci nieznające grzechu, cierpienia oraz bólu istnienia. Lud nie jest skłonny wybaczać i darować win. Okazuje się bardzo surowym sędzią. Uważa, że należy przestrzegać prostych zasad – cierpieć, kochać i zawsze pozostawać człowiekiem, wtedy uniknie się potępienia wiecznego.

Przedstawienie trwało około godziny. Pani Olga Dolatowska oraz uczniowie włożyli dużo serca i pracy w przygotowania do występu. Sceneria oddawała klimat przedstawienia, a Młodzi Aktorzy świetnie opanowali trudny język literacki. Byli dobrze przygotowani i mieli na sobie stroje z epoki. Wyglądali wspaniale. Widzowie nagrodzili ich głośnymi brawami, a wielu robiło pamiątkowe zdjęcia i filmowało.

Na zakończenie p. dyrektor  podziękowała pani Oldze Dolatowskiej za udane przedstawienie, uczniom za opanowanie trudnego tekstu, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.

Pomimo drobnych wpadek cieszę się, że nasz występ spodobał się wszystkim. Wierzę, że następne przedstawienie w naszym wykonaniu wypadnie lepiej, czego sobie i innym życzę.

W przedstawieniu wzięli udział:
Guślarz – Jakub Nowacki;
Starzec – Wojciech Dyrka;
Pasterka – Katarzyna Krzymkowska;
Baranek – Marcin Adamski;
Widmo – Bartosz Mocek;
Józio – Grzegorz Zieliński;
Rózia – Sonia Kaczmarek;
Chór Ptaków – Daniel Gmyrek, Karolina Ptaszyńska, Maria Kowalska, Ewelina Gmerek, Alicja Maciejewska
Chór Wieśniaków – Norbert Wardak, Olga Mocek, Karolina Graczyk, Andrzej Maćkowiak, Eryk Olejnik, Bartosz Ptaszyński, Mateusz Wyrozumialski, Jakub Lipiński, Szymon Wagner, Katarzyna Ogrodowczyk, Mikołaj Koczorowski, Dawid Fajka.

Zdjęcia ze spektaklu do obejrzenia w naszej Galerii.

autor recenzji:
Marcin Adamski kl If