Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek

22.06.2007r. o godz. 8.00 na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2006/2007 dla klas pierwszych i drugich. O godz. 10.00 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury rozpoczęła się uroczystość pożegnania uczniów klas trzecich. Spotkanie zaszczycili swą obecnością:

  • przedstawiciel Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego we Wrześni – p. Eugenia Potęga,
  • Ksiądz kanonik – Kazimierz Głów,
  • przedstawiciel Rady Rodziców.

Po oficjalnych przemówieniach dyrektor szkoły – p. Halina Kotyk wręczyła wszystkim absolwentom świadectwa. Dyplomy oraz nagrody książkowe otrzymali uczniowie, którzy wyróżnili się bardzo dobrymi wynikami w nauce, pracą w Samorządzie Szkolnym, osiągnięciami w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych. Pani Eugenia Potęga wręczyła nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe we Wrześni uczniom, którzy uzyskali maksymalną ilość punktów z testu gimnazjalnego. Takim wyczynem mogło poszczycić się w tym roku tylko siedmioro gimnazjalistów powiatu wrzesińskiego, w tym sześcioro to uczniowie naszego gimnazjum.

W części humanistycznej maksymalną ilość punktów uzyskała:

  • Anna Kozłowska

W części matematyczno-przyrodniczej:

  • Jarosław Samelak
  • Joanna Lewicka
  • Norbert Nawrocki
  • Paulina Robaszkiewicz
  • Joanna Szczepaniak

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas trzecich pod kierunkiem p. Iwony Kasprzak, przy współpracy pań: Jolanty Wojciechowskiej, Edyty Szamburskiej, Agnieszki Konopki- Adamskiej.

 

Myślą przewodnią uroczystości pożegnania uczniów klas III było hasło „Korzeń nauki jest gorzki, ale owoc słodki”. Mamy nadzieję, że uroczystość podobała się absolwentom i zaproszonym gościom.

A teraz wszystkich czeka nagroda WAKACJE, SŁOŃCE, PIĘKNA POGODA.

Zdjęcia z uroczystości znajdziesz w Galerii

Nagrodzono i wyróżniono

Samorząd Szkolny podsumował wyniki przeglądów sal lekcyjnych. Nagrodzono sale, które otrzymały maksymalną ilość punktów (50). Były to sale: nr 1, którą opiekuje się klasa IIe oraz sala nr 11 i klasa If. Ufundowaliśmy tym klasom nagrody – kwietniki i zestaw doniczek. Wyróżniono następujące sale lekcyjne i opiekujące się nimi klasy: 3 (IIIf), 4 (IIc), 5 (Ig), 6 (Ie), 7 (IIf), 9 (IIIh), 10 (IIIi) 12 (IIb), 18 (IIIc), 23 (IIg i Ib), 24 (IId), 25 (Ia i Id). Gratulujemy!

Dziękujemy za wykazaną troskę i dbałość o estetyczny wizerunek sal lekcyjnych.

opiekun Samorządu Szkolnego
Aleksandra Dworecka

Nagrody dla najlepszych

20 czerwca w sali Wrzesińskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie burmistrza Tomasza Kałużnego z wyróżniającymi się uczniami wrzesińskich szkół podstawowych i gimnazjów. Za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymali oni od władz miasta dyplomy oraz nagrody książkowe. Wśród nagrodzonych nie zabrakło uczniów naszego gimnazjum. Najwyższą średnią w naszej szkole (5,69) uzyskała uczennica klasy If – Katarzyna Matuszak.

 

Konkurs Recytatorski im. Juliusza Słowackiego

Magdalena Maćkowiak uczennica klasy 3g naszego gimnazjum zajęła II miejsce w XXII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim im. Juliusza Słowackiego, który odbył się 24 maja 2007r. w Miłosławskim Centrum Kultury.

Uczestnicy musieli przygotować dwa utwory. Jeden z okresu romantyzmu, drugi dowolny. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć 10 minut. Przesłuchania zaczęły się o 10.30. Jury , którego przewodniczącym był aktor i reżyser p. Henryk Boukołowski wysłuchało 20 uczestników. Po prezentacjach wszyscy zostali przewiezieni do zajazdu "Darz Bór" w Bugaju koło Miłosławia, gdzie odbyły się warsztaty recytatorskie i ognisko. Pan Henryk Boukołowski udzielał dobrych rad recytatorom. Mówił o prawidłowej dykcji, tempie mówienia i prawidłowym oddychaniu. Każdy mógł zadawać pytania "mistrzom".

Następnego dnia w parku miłosławskim w imieniu uczestników, opiekunów i jurorów zostały złożone kwiaty przy pomniku J. Słowackiego. Następnie w kościele poewangelickim ogłoszono wyniki konkursu. Laureaci zaprezentowali jeszcze raz swój repertuar. Program spotkania zakończył spektakl na motywach "Kordiana" J. Słowackiego w wykonaniu aktorów Teatru Adekwatnego w Warszawie: Henryka Boukołowskiego oraz Piotra Rzymyszkiewicza

Powiatowy Konkurs Biblijny

Dnia 18 maja 2007r. w ramach Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II odbył się w naszym gimnazjum Powiatowy Konkurs Biblijny pod hasłem "A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas". Patronat nad konkursem objęła parafia Farna, a jej proboszcz ks. Kazimierz Głów był obecny w komisji konkursowej, w której również zasiedli p. Paulina Andrzejewska (Targowa Górka) i p. Jolanta Kmieć (Gimnazjum nr 1 we Wrześni).

W konkursie wzięło udział 18 uczniów, po 3 z 6 gimnazjów powiatu wrzesińskiego: Targowa Górka, Grzybowo, Otoczna, Kołaczkowo, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 we Wrześni. Uczniowie zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

Zakres wiedzy obejmował znajomość Ewangelii św. Jana Apostoła i jego żywot. Uczniowie rozwiązywali przez 60 minut test, składający się z 22 pytań. Była analiza I i III części Prologu, zadania zamknięte oraz mapa wymagająca umiejętności orientacyjno-przestrzennej. 

Zwycięzcami konkursu zostali:

  • I miejsce   – Siuba Kinga (Gimnazjum nr 1 we Wrześni)
  • II miejsce  – Pieronkiewicz Anna (Gimnazjum nr 1 we Wrześni)
  • III miejsce – Zdrojewski Łukasz (Gimnazjum nr 1 we Wrześni)

Wyróżnienia w konkursie otrzymali:

  • Duszyńska Wiktoria (Gimnazjum nr 2 we Wrześni)
  • Michał Kwaśny (Gimnazjum nr 2 we Wrześni)
  • Przystańska Sandra (Zespół Szkół w Kołaczkowie)

Laureaci otrzymali piękne albumy, których sponsorem była parafia Farna. Konkursowi towarzyszyła miła, radosna atmosfera. Dla młodzieży przygotowano poczęstunek, przy którym nie brakowało tematów do rozmowy, a tym samym sposobności do nawiązania nowych, ciekawych znajomości.

Dziękujemy młodzieży i nauczycielom za ogromny trud i zaangażowanie w przygotowaniach do konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Jolanta Kmieć

Dzień Sportu

 

Jak co roku w Dzień Dziecka w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. W zawodach brali udział uczniowie klas I i II, natomiast trzecioklasiści szlifowali swoje umiejętności taneczne na sali gimnastycznej. Od samego rana ćwiczyli poloneza na swój pierwszy w życiu bal gimnazjalny. Uczniowie klas I i II zmagali się w następujących konkurencjach: sztafeta wahadłowa, przeciąganie liny, skok w dal dodawany, tor przeszkód oraz rzuty ringiem do oznaczonego pola.

Jak zwykle najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny, gdzie przy wielkim dopingu swoich wychowawców oraz kolegów w kategorii klas I zwyciężyła klasa Ie, a w klasach drugich klasa 2g.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Klasy I – I miejsce 1e (32 pkt), II miejsce 1f  (24 pkt), III miejsce 1b (22 pkt)
Klasy II – I miejsce 2g (30 pkt), II miejsce 2d (29 pkt), III miejsce 2c (24 pkt).

Na zakończenie wszyscy uczestnicy oraz zwycięskie klasy otrzymały słodkie upominki.

Więcej zdjęć w Galerii

Debata ekologiczna

Dnia 4 czerwca o godz.16.00 w naszej szkole odbyła się debata ekologiczna dla uczniów klas pierwszych w związku  z obchodzonym 5 czerwca Światowym Dniu Ochrony Środowiska. W maju  wychowawcy klas pierwszych na godzinach wychowawczych przeprowadzili lekcję o tematyce ekologicznej według scenariusza opracowanego przez nauczyciela geografii p. Macieja Sobieraja. Uczniowie z wychowawcami układali pytania do zaproszonych na debatę gości. Następnie wychowawcy wytypowali po 3-4 reprezentantów klas, którzy przybyli na debatę.

Odbyła się ona w świetlicy szkolnej oraz na stołówce, przygotowanej na tą okazję przez p.A.Dworecką oraz p. E.Szamburską. Członkowie koła ekologicznego uczestniczyli również w przygotowaniach do debaty, przygotowując dla uczniów ulotki pt."W jaki sposób możesz się przyczynić do ochrony środowiska". Debatę prowadził Piotr Nowak z kl.IIc (członek kółka ekologicznego). Na początku wszyscy obejrzeli inscenizację ekologiczną pt."Kto tak naśmiecił, czyli o ludzkiej bezmyślności" przygotowaną przez uczniów z kl.IIIg pod kierunkiem p.O.Dolatowskiej. Następnie głos zabrał p.Ryszard Pietrowicz – prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych przybyły na spotkanie z młodzieżą. Odpowiadał on także na różne pytania uczniom dotyczące min. segregacji odpadów, recyklingu oraz wysypiska śmieci w Bardzie.

Niestety na debatę nie przybyli pozostali zaproszeni goście. W związku z tym nie na wszystkie przygotowane wcześniej pytania uczniowie mogli usłyszeć odpowiedzi. Mamy nadzieję, że na następną debatę we wrześniu w związku ze Sprzątaniem Świata stawią się wszystkie zaproszone osoby (jest to szczególnie ważne dla uczniów, aby mogli się jak najwięcej dowiedzieć na temat ochrony środowiska  w gminie i w powiecie).

Debatę podsumowała p.wicedyrektor A.Janiszewska i zaprosiła wszystkich na poczęstunek do świetlicy, którego fundatorem był Urząd Miasta i Gminy oraz Starostwo Powiatowe, za co serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia w naszej Galerii

M.Sotirov-nauczyciel biologii

Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny

W tym roku nasza szkoła wzięła udział  już po raz drugi w IV edycji konkursu ekologicznego "Eko-Planeta" pod hasłem "Przyroda i Człowiek".
Uczestnicy podobnie, jak w poprzednim roku wpłacali po 6zł. od osoby. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów w kategorii testu oraz dwoje uczniów w kategorii prac indywidualnych. Dnia 1 marca 2007r odbył się etap szkolny konkursu – uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań przysłany do szkoły przez organizatorów z Warszawy.

Pod koniec maja  otrzymaliśmy wyniki tego konkursu. Nagrody książkowe i dyplomy za bardzo dobry wynik w konkursie otrzymały dwie uczennice: Małgorzata Jaszczak z kl.Ib oraz Magda Grześkowiak z kl.Ic (praca indywidualna). Przyznano również dwa wyróżnienia dla: Marty Kotyk oraz Agaty Konstańczak z kl.IIc. Uczennice  również otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Września.

Udział w takich konkursach na pewno pozwala uczniom sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę z zakresu ochrony przyrody i środowiska.
                           
M. Sotirov- prowadząca kółko ekologiczne

Projekt edukacyjny

1 czerwca 2007r. upłynął w naszej szkole pod znakiem piramidy. Tego dnia uczniowie prezentowali efekty swojej całorocznej pracy nad ogólnoszkolnym projektem edukacyjnym „W cieniu wielkich piramid”.

Celem projektu było kształcenie w uczniach postawy aktywnej, umiejętności samodzielnego wyszukiwania i przetwarzania informacji, pracy w grupie oraz wiązania różnych dziedzin nauki wokół wybranego tematu. Realizacja takiego przedsięwzięcia daje uczniom dodatkową okazję do szlifowania umiejętności objętych standardami egzaminacyjnymi.

Pracą nad projektem zainteresowała się duża grupa młodzieży w zakresie wielu przedmiotów. I tak:

Przedmiot  Temat prezentacji
matematyka

„Liczby i liczenie w starożytnym Egipcie”
„Ostrosłupy-modele, obliczanie pola powierzchni i objętości”

j. polski, historia, biblioteka  „Bohaterowie i bogowie starożytnego Egiptu”
„Książka w Starożytności”
biologia „Piramida zdrowego żywienia”
chemia „Z czego budowano piramidy?”
fizyka „Zaćmienie słońca i księżyca”
„Jak to jest naprawdę?”
plastyka,świetlica „Wzornictwo starożytnego Egiptu”
geografia „Egipskie podróże”

Zdjęcia znajdziesz w naszej Galerii

Warto wspomnieć, iż realizacja ogólnoszkolnych projektów edukacyjnych w naszej szkole wpisała się na stałe w proces kształcenia. W ubiegły roku prezentowany był projekt pt. „Święto drzewa”, a przyszły rok upłynie na pracy nad nowym tematem „Szkolny niedowiarek, czyli sprawdzamy szkolną teorię”. Wszystkich chętnych uczniów oraz ich opiekunów serdecznie zapraszamy.