Poezji czar

„Z poezją spotkania bliższe” – pod takim hasłem odbył się 22 marca 2005r. w naszym gimnazjum wieczorek poetycki – „Poezja serca”.

Wiersze głównie polskich poetów recytowali uczestnicy szkolnego konkursu recytatorskiego.

Młodym artystom, w imieniu obecnych gości, podziękował za zaangażowanie i piękną recytację dyrektor szkoły p. Tadeusz Krysiak.

Celem wieczorku, zorganizowanego już po raz trzeci, jest rozbudzanie wrażliwości młodzieży  na piękno poezji oraz rozwijanie i pogłębianie  artystycznych predyspozycji uczniów.

Wszystkim miłośnikom poezji, którzy zaszczycili swoją obecnością spotkanie poetyckie,  raz jeszcze dziękują pomysłodawczynie i organizatorki przedsięwzięcia: Anna Szpecht, Karina Szczap oraz Agnieszka Konopka-Adamska.  

Do zobaczenia za rok

Zdjęcia z wieczorku poetyckiego można zobaczyć w Galerii             

Brawa dla Macieja

Zakończyły się zmagania naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego organizowanym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

W etapie rejonowym nasze gimnazjum reprezentowali: Zuzanna Wiącek z kl. III l, Adam Grzymisławski z kl. III l oraz Maciej Jasiński z kl. II d.

Pierwsza część konkursu odbyła się 29.01.05 r. w Gimnazjum nr 2 we Wrześni i miała formę pisemną. Uczniowie wykonywali zadania dotyczące umiejętności stylistycznych w zakresie słownictwa, frazeologii, redagowania krótkich form wypowiedzi, interpretacji różnorodnych tekstów oraz wykazywali się wiedzą o literaturze, kulturze i języku.

Przepustką do II części etapu rejonowego było uzyskanie minimum 30 punktów na 35 możliwych do uzyskania. To kryterium spełniło w rejonie jedynie czworo uczestników konkursu. Wśród nich, jako jedyny reprezentant powiatu wrzesińskiego, znalazł się Maciej Jasiński, uczeń naszego gimnazjum.

W II części etapu rejonowego uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami interpretacji i analizy tekstu lirycznego. Niestety, Maciejowi zabrakło kilku punktów, aby zakwalifikować się do finału wojewódzkiego.

Udział w II części etapu rejonowego Konkursu Języka Polskiego jest niewątpliwie dużym sukcesem naszego ucznia. Przypomnijmy, że Maciej chodzi dopiero do drugiej klasy, a już wyróżnia się zdolnościami polonistycznymi, które pozwoliły mu uzyskać tak wysokie noty.

Gratulujemy Maciejowi sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach.

Marlena Wojtkowiak

Sukces Adama

W dniach 18 i 25 lutego 2005r. w Gimnazjum Nr 3 w Gnieźnie odbyły się eliminacje etapu rejonowego V Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Przystąpiło do niego 46 uczniów z powiatu wrzesińskiego i gnieźnieńskiego.

W części I zadaniowej uczestnicy konkursu w czasie 90 minut mieli do rozwiązania 4 zadania, w części II w ciągu 60 minut – 15 zadań testowych. Prace oceniała Rejonowa Komisja Konkursowa pod przewodnictwem p. E. Fiszer. Do finału zakwalifikowało się 6 osób.

Z gimnazjów wrzesińskich tylko jeden uczeń uzyskał wymaganą ilość punktów – Adam Grzymisławski z Gimnazjum Nr 1 (opiekun H. Kotyk). Do grona finalistów zakwalifikowała się również uczennica Małgorzata Śruba z Zespołu Szkół w Nekli (opiekun M. Szymczak) i czterech uczniów z powiatu gnieźnieńskiego.

Do kolejnego boju, teraz o tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, przystąpią najlepsi z najlepszych, w dniach  18 marca i 1 kwietnia 2005r. w Kaliszu.
Adamowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W cieniu minaretów

W dniach 21-23.02.2005 można było obejrzeć w naszej szkole wystawę „W cieniu minaretów”. Przedstawiała ona historię Uzbekistanu od zarania dziejów po czasy współczesne. Uzbekistan to pełen kontrastów  kraj Azji Środkowej. Dzięki wystawie uczniowie mogli poznać nie tylko zawiłości historyczne, ale również kulturowe, gospodarcze i społeczne.

Przedmioty zgromadzone na wystawie przybliżały uczniom kulturę tego kraju i zwyczaje. Można było obejrzeć kindżały, rogi wiwatowe, paciorki modlitewne, fragmenty Koranu, bardzo charakterystyczną biało-niebiesko-złotą ceramikę, wyroby sztuki rzemieślniczej oraz dwa stroje kobiece – codzienny i ślubny. Szczególną uwagę poświęcono dwóm miastom Samarkandzie i Bukharze, ich obrazowi historycznemu i współczesnemu.

Zdjęcia z wystawy znajdują sie w Naszej Galerii.

Wystawę przygotowała p. J. Marchwacka-Sipa i p. M. Nawrocka.

Obchody Światowego Dnia AIDS

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS 18.02.2005 przeprowadzono w naszej szkole

V Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o AIDS. Wzięło w nim udział 22 uczniów, po dwóch z 11 gimnazjów powiatu wrzesińskiego (Miłosław, Nowy Folwark, Zasutowo, Targowa Górka, Marzenin, Pyzdry, Orzechowo, Otoczna, Kołaczkowo, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 we Wrześni). Uczniowie ci zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych, które odbyły się w macierzystych szkołach.

Test konkursowy złożony z 30 pytań, który uczniowie rozwiązywali przez 45 minut, opracowała Mariola Sotirov.

Zwycięzcami w konkursie zostali:

  • Joanna Zenker – Zespół Szkół w Orzechowie
  • Zuzanna Kwiatkowska – Gimnazjum nr 2 we Wrześni
  • Marek Kierzek – Zespół Szkół w Nowym Folwarku

Wyróżnienie przyznano Dariuszowi Michalakowi z Zespołu Szkół w Nowym Folwarku.

 


 

Podczas gdy komisja oceniała prace konkursowe uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli program artystyczny dotyczący problematyki prozdrowotnej przygotowany pod kierunkiem pani Ewy Drobiec, Hanny Depczyńskiej i Agnieszki Konopki-Adamskiej.

 

Pani Elżbieta Roszak (specjalista oświaty zdrowotnej PSSE Sanepid we Wrześni) przedstwiła nauczycielom program pierwotnej profilaktyki wad cewy nerwowej i zachęcała do wprowadzenia go w szkołach (na lekcjach biologii, wychowania do życia w rodzinie). Celem tego programu jest przekazanie wiedzy dotyczącej roli kwasu foliowego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zdrowia człowieka, w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej u płodu.

 

Impreza została przygotowana przy współpracy Dyrekcji Gimnazjum nr 1, Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni, ZR i ZO PCK we Wrześni i Poznaniu oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrześni.

 

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS pani Edyta Szamburska przeprowadziła w naszej szkole konkurs plastyczny dla uczniów kl. II na najciekawszy plakat na temat Żyjemy bez ryzyka AIDS.

 

W klasach III, na zajęciach wychowania do życia w rodzinie, realizowany był program Grażyny Węglarczyk Żyję bez ryzyka AIDS. W klasach I i II na lekcjach biologii oraz na godzinach wychowawczych omawiane były tematy związane z HIV/AIDS. Towarzyszyło im wyświetlanie filmów: Wszystko co powinieneś wiedzieć o AIDS (w klasach I), AIDS – jak go uniknąć? (w klasach II) oraz Żyję bez ryzyka AIDS (w klasach III).

 

Organizatorem obchodów była Mariola Sotirov – nauczyciel biologii i opiekun SK PCK we współpracy z panią Barbarą Grześkowiak.

 

Wszystkie podejmowane działania z zakresu HIV/AIDS są niezmiernie ważne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wśród zakażonych wirusem HIV połowę stanowią ludzie młodzi w wieku 15-24 lat.

 

Zdjęcia do obejrzenia w Naszej Galerii.

 

Mariola Sotirov

opiekun SK PCK

Półkolonie Zima '2005

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych już po raz trzeci, w Gimnazjum Nr 1 we Wrześni, odbyły się półkolonie Zima’2005, w których uczestniczyło 40 uczniów z Gimnazjum Nr 1 i SSP Nr 1 we Wrześni (oraz kilku uczniów z SSP Nr2).

Przygotowaniem programu oraz organizacją, jak co roku zajęła się, wraz z Dyrekcją Szkoły, opiekunka SK PCK p. M. Sotirov (nauczycielka biologii).

Zajęcia rozpoczęły się w poniedziałek 31 stycznia i odbywały się od godziny 8.30 do 14.30. W ramach pięciodniowego wypoczynku zimowego uczniowie mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji. W programie znalazły się wyjazdy: do kina Kinepolis w Poznaniu na film pt. „Skarb narodów” oraz do Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa Wielkopolskiego w Uzarzewie. Ponadto uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie w teatrze w Gnieźnie pt. „Czarodziejskie krzesiwo”.
Dniem pełnym wrażeń był pobyt w gospodarstwie agroturystycznym p.Jankowiaków w Nowym Folwarku. Były piękne konie, ognisko z kiełbaskami i pyszne pączki z ciepłą herbatą. Nie odbył się tylko zaplanowany wcześniej kulig, gdyż spadło zbyt mało śniegu.

Pierwszego dnia uczniowie udali się na sztuczne lodowisko i mimo, że pogoda była raczej jesienna, z radością jeździli na łyżwach. W szkole wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z pracowni komputerowej, mieli dostęp do internetu, a na sali gimnastycznej grali w piłkę (głównie siatkówkę). Zorganizowano także pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez społecznych instruktorów młodzieżowych PCK.

Podczas tego zimowiska odbył się konkurs plastyczny na temat „Zima w mieście” przeprowadzony przez p.Alicję Dworecką. Chętni uczniowie mogli też przeglądać bieżące czasopisma, wypożyczać książki, korzystać z komputera w bibliotece szkolnej, w której dyżurowała podczas pierwszego tygodnia ferii p.Wiesława Wojdyńska. Zajęcia każdego dnia kończyły się smacznym obiadem przygotowanym przez obsługę kuchni Gimnazjum Nr 1.

Uczestnicy półkolonii wpłacali po 30 zł, a pozostałe fundusze pozyskano od Zarządu Rejonowego i Okręgowego PCK we Wrześni i Poznaniu. Zostały one wykorzystane na sfinansowanie obiadów, słodkiego śniadania oraz pobytu w gospodarstwie agroturystycznym w Nowym Folwarku. Wycieczki (przez cztery dni) mogły się odbywać dzięki udostępnionemu bezpłatnie autokarowi przez Urząd Miasta i Gminy we Wrześni.

Na zakończenie półkolonii Dyrektor Szkoły p.Tadeusz Krysiak podziękował  wychowawcom za opiekę nad dziećmi, paniom kucharkom za posiłki oraz wszystkim innym pracownikom zaangażowanym podczas organizacji tego wypoczynku.

Stałą opiekę nad uczniami sprawowała organizatorka p. Mariola Sotirov. W prowadzeniu zajęć oraz bezinteresownej opiece nad dziećmi pomagały również nauczycielki z Gimnazjum Nr 1: Olga Dolatowska, Barbara Grześkowiak, Jolanta Kmieć, Marzena Nawrocka, Hanna Depczyńska, Iza Kosmala, Iwona Jasińska, Alicja Dworecka (kierownik świetlicy), Wiesława Wojdyńska (bibliotekarka) oraz nauczycielka z SSP Nr 1 Elżbieta Bacharewicz.

Wypoczynek zimowy podczas pierwszego tygodnia ferii (od 31.01 do 4.02.2005) został zorganizowany dzięki pomocy Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni oraz wsparciu finansowemu ZR
i ZO PCK we Wrześni i Poznaniu, za co serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci, jak i ich rodziców. Składamy również podziękowania pracownikom Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu za wszelką pomoc w organizacji wypoczynku.

Sądzimy, że tygodniowe „ferie w mieście” zapewniły dzieciom i młodzieży miłe, wesołe
i tanie spędzenie wolnego czasu. Jesteśmy przekonani, że takie półkolonie to słuszne przedsięwzięcie, warte wspólnego wysiłku dla dobra dzieci i młodzieży.

Fotografie do obejrzenia w Naszej Galerii.

mgr Mariola Sotirov      
opiekunka Szkolnego Koła PCK  

Salamandra – Chrząszcze Polski

Dnia 8.01.2005 r. w Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 2 we Wrześni odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych Salamandra – Chrząszcze Polski.

W konkursie wzięło udział 44 uczniów z 13 szkół podstawowych i gimnazjów powiatu wrzesińskiego i słupeckiego. Naszą szkołę reprezentowały: Katarzyna Dąbek (kl. II i ), Paulina Szymańska (kl. III k), Alicja Purol (kl. III f), Joanna Giszczyńska (kl. III l) oraz Manuela Olejniczak (kl. III f).

Etap okręgowy polegał na rozwiązaniu testu składającego się z dwóch części: w części A – test wyboru (24 pytania), a w części B – 4 pytania otwarte.

Do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 19.03.2005 w Poznaniu zakwalifikowało się trzech uczniów:

  • Paulina Szymańska – Gimnazjum Nr 1 we Wrześni
  • Arleta Nowaczyk – Szkoła Podstawowa w Łukomiu
  • Katarzyna Dąbek – Gimnazjum Nr 1 we Wrześni

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów w finale konkursu.

 

M. Sotirov

Opiekun kółka przyrodniczo-ekologicznego