Wizyta gości z Niemiec

W dniach od 27 do 31 maja br. gościliśmy w naszym gimnazjum przyjaciół z niemieckiej szkoły Realschule Berenbostel z Garbsen. 12 uczniów i 2 nauczycieli odwiedziło nasze miasto, aby formalnie zapoczątkować wymianę uczniów naszych szkół. Współpraca ta stanowi kontynuację kilkuletniej znajomości nawiązanej w ramach projektu COMENIUS.

Ta wizyta należała jednak do wyjątkowych, bowiem podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w murach naszego gimnazjum, pani Christiane Marx, dyrektor niemieckiej szkoły z Garbsen oraz pani Halina Kotyk, dyrektor Gimnazjum Nr 1 we Wrześni podpisały umowę o partnerstwie naszych szkół. W ramach tego dokumentu uzgodniono m.in. regularne wzajemne kontakty uczniów oraz realizację projektów związanych przede wszystkim z dziedziną geografii i wiedzy o społeczeństwie.

Symbolicznym gestem było posadzenie na boisku szkolnym jabłoni przywiezionej przez niemieckich gości. Drzewo to w przyszłości zrodzi owoce, podobnie, jak owocem naszego partnerstwa będą wieloletnie przyjaźnie i brak wzajemnych uprzedzeń. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z Niemiec byli zachwyceni polską gościnnością. We wtorek, 28 maja zwiedzili nasze miasto, a ich przewodnikiem był dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, pan Sebastian Mazurkiewicz. Zwiedzanie połączone było z wizytą w Ratuszu, gdzie odbyło się spotkanie z wiceburmistrzem, panem Arturem Mokrackim. W środę 29 maja przygotowaliśmy wiele atrakcji dla niemieckich uczniów, którzy tego dnia mogli odwiedzić Kórnik i Poznań, a wieczorem wziąć udział w spotkaniu na boisku szkolnym.

Z wielkim żalem żegnaliśmy się w dniu odjazdu naszych kolegów. Najlepszym dowodem na to, że minione dni zaowocowały nawiązaną przyjaźnią były łzy niemieckiej i polskiej młodzieży. Pani Viola Doering, nauczycielka ze szkoły partnerskiej wyraziła wdzięczność dla rodzin goszczących, które bardzo serdecznie zaopiekowały się uczniami z Niemiec. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w Garbsen.

Zdjęcia w Galerii