Hranolki na stoku w Sečovcach

Właśnie z tygodniowego pobytu na Słowacji wróciła dwudziestoczteroosobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 1 we Wrześni. Młodzież naszej szkoły gościli, w ramach wymiany i współpracy, Słowacy ze Strednej Odbornej Školy w Sečovcach.

Nasi uczniowie biorąc udział w wymianie, nie dość, że wydłużyli sobie ferie, to spędzili je, korzystając z wielu atrakcji, które na czas ich pobytu przygotowali gospodarze. Słowacy zadbali, aby  w różnorodny sposób przybliżyć nam historię i kulturę swego kraju.

Słowacja przywitała uczestników piękną, zimową pogodą i świetnie przygotowanymi stokami narciarskimi, na których uczniowie korzystali z uroków białego szaleństwa, doskonaląc lub ucząc się jazdy na nartach.

Słowacy zadbali o naszą  kondycję i świetne samopoczucie oraz integrację młodzieży już od samego początku, organizując pierwszego dnia naszego pobytu turniej piłki halowej,  w którym wzięło udział 5 drużyn. Spotkanie zakończyliśmy, zajmując II miejsce. O zmęczone ciała zatroszczyła się klasa o profilu gastronomicznym, z której trzech uczniów, świeżo upieczonych młodych barmanów, podjęło nas pysznymi koktajlami owocowymi. Nasi gospodarze dbając nie tylko o potrzeby ciała, ale i ducha, zabrali nas na zwiedzanie do drugiego, co do wielkości,  miasta Słowacji, Koszyc, które w 2013 roku pełni funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

Na zakończenie naszego pobytu zorganizowano wieczór walentynkowy z mnóstwem konkursów, na którym swój repertuar zaprezentował szkolny zespół muzyczny, a całości dopełnił występ szkolnego zespołu tańca ludowego.

Pobyt na Słowacji zakończył się, ale aktywne uczestnictwo w nim młodzieży z pewnością przyczyniło się do wzbogacenia osobistych doświadczeń młodych uczestników.

A smak rzeczonych we wstępie hranolek u niezwykle gościnnych Słowaków niech pozostanie naszą słodką tajemnicą.

Zdjęcia w Galerii