Z wizytą na Węgrzech

Jak głosi przysłowie: Polak, Węgier – dwa bratanki. O jego prawdziwości mieli okazję przekonać się nauczyciele i uczniowie biorący udział w piątym spotkaniu szkół partnerskich realizujących międzynarodowy projekt COMENIUS pt. „Zioła lecznicze w Europie”.

Spotkanie to odbyło się w grudniu 2011 r. w węgierskiej miejscowości Nyíregyháza. Jego głównym celem była praca nad książką na temat ziół i ziołolecznictwa. Gospodarze przygotowali również bogaty program mający uatrakcyjnić gościom pobyt na Węgrzech oraz przybliżyć historię i kulturę tego kraju.

Pierwszego dnia, po pracowitym przedpołudniu, goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Słowacji, Turcji i Polski wzięli udział w uroczystym spotkaniu z władzami Nyíregyháza, a także mieli okazję zwiedzić miasto oraz poczuć atmosferę zbliżających się świąt odwiedzając stoiska przedświątecznego kiermaszu.

Następnego dnia uczniowie i nauczyciele pojechali do Bükkszentkereszt, by tam wziąć udział w pokazie prowadzonym przez znanego i cenionego na Węgrzech zielarza – pana Szabó Györgyi, oraz przekonać się o dobroczynnych właściwościach wybranych ziół. Po południu goście udali się do urzekającego średniowieczną starówką Egeru. Wieczór partnerzy projektu spędzili w Dolinie Pięknej Pani racząc swoje podniebienia specjałami kuchni węgierskiej.

Trzeciego dnia pobytu uczniowie zostali zaproszeni do Legolandu, a po obiedzie wszyscy goście wzięli udział w przygotowanym przez gospodarzy przedstawieniu, a także mogli spróbować swoich sił na parkiecie tańcząc ludowe tańce węgierskie.
Atrakcją ostatniego dnia była wycieczka do słynącej z pięknej architektury stolicy Węgier. Rozliczne zabytki Budapesztu m.in. Parlament, Baszta Rybacka, Bazylika św. Stefana, kościół św. Macieja  czy zachwycająca panorama miasta roztaczająca się ze Wzgórza Gellerta nikogo nie pozostawiły obojętnym.

Przyjazna atmosfera, urok Węgier oraz smak gesztenye puree  na pewno na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników spotkania.

Zdjęcia znajdziesz w Galerii