COMENIUS po raz kolejny gości w naszej szkole

Dzień 26 września 2011r. był w Gimnazjum Nr 1 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni  dniem wyjątkowym. Rozpoczęła się wtedy czterodniowa wizyta partnerów biorących udział w międzynarodowym projekcie COMENIUS. Gimnazjum Nr 1 we Wrześni, jako szkoła proeuropejska i w pełni otwarta na innowacje edukacyjne, już po raz drugi zaangażowało się w realizację tegoż projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Tematem przewodnim tej edycji  są „Zioła lecznicze w Europie”. Do naszej szkoły licznie przybyli goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Słowacji, Węgier oraz Turcji, wśród nich zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Społeczność Gimnazjum Nr 1 serdecznie powitała europejskich kolegów podczas uroczystego spotkania, które swoją obecnością zaszczycił wiceburmistrz Wrześni, pan Waldemar Grześkowiak. Wieczór uatrakcyjniła lekcja języka polskiego „na wesoło”, którą przygotowały uczennice klasy IIa.

W drugim dniu pobytu goście i uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę do Poznania, podczas której zwiedzili Stare Miasto i poznali smak rogali marcińskich – poznańskiego specjału przyrządzonego według oryginalnej receptury. Po powrocie do Wrześni wszyscy partnerzy spotkali się w budynku szkoły, aby wspólnie pracować nad projektem. Wybrano okładkę  przygotowywanego kalendarza oraz przedstawiono propozycje jego stron.  Wymieniono się także okazami ziół tak, aby każdy z partnerów mógł skomponować swój własny zielnik.

Trzeci dzień wizyty partnerzy spędzili w Toruniu, mieście naszego patrona Mikołaja Kopernika. Tutaj mieli okazję pod kierunkiem przewodnika podziwiać piękną architekturę miasta. Największą atrakcją była wizyta w Muzeum Piernika, gdzie każdy z uczestników wycieczki przyrządził własnoręcznie toruński smakołyk, poznał jego recepturę i sposób wypiekania. Wizyta ta wpisała się tym samym w myśl przewodnią projektu. Europejscy goście z żalem opuścili pełne uroku miasto nad Wisłą i obiecali, że odwiedzą je ponownie.

W ostatnim dniu pobytu w Gimnazjum Nr 1 partnerzy uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły. Były to: lekcja kulinarna, lekcja chemii i lekcja języka angielskiego. Pani Aleksandra Dworecka przyrządziła wraz z gośćmi gzik wrzesiński. Podczas lekcji chemii uczniowie pod kierunkiem pani Iwony Tokarskiej wyprodukowali mydło, zaś podczas lekcji języka angielskiego pani Ewa Kiełtyka wraz z uczniami zapoznała gości z historią Wrześni. Kolejnym punktem bogatego programu był spacer ulicami naszego miasta połączony z wizytą i obiadem w Gimnazjum Nr 2. Czwartkowy wieczór upłynął w atmosferze pożegnania. W Nowym Folwarku odbyło się spotkanie będące podsumowaniem krótkiej, lecz obfitującej w wydarzenia wizyty. Główny koordynator projektu, pani Viola Döring serdecznie podziękowała polskim nauczycielom, którzy, na czele z panią Anną Olejniczak, przygotowali i nadzorowali przebieg wizyty. Ciepłe, pełne wdzięczności słowa pani Döring skierowała ku rodzicom i uczniom Gimnazjum Nr 1, którzy na czas pobytu udzielili gościny swym europejskim rówieśnikom. Nadmieniła również, że następne spotkania odbędą się w grudniu br. na Węgrzech i w lutym 2012 roku w Wielkiej Brytanii.

Celem partnerskiego spotkania jest praca nad zadaniami projektu, ale po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że osiągnięto jeszcze jeden, być może ważniejszy cel: wzajemne poznanie, integrację, pokonane uprzedzenia, zawarte przyjaźnie, szersze spojrzenie na nasz kraj jako nieodłączny element europejskiej cywilizacji. Choć w istocie jesteśmy prawdziwą mozaiką kultur, tym razem przekonaliśmy się, jak bardzo jesteśmy do siebie wzajemnie podobni.

Zdjęcia znajdziesz w Galerii