Z wizytą na Słowacji

Od 14 do 18 lutego 2011 r. nasza szkoła gościła w miejscowości Secovce na Słowacji. Spotkanie było kolejną częścią projektu „Medicinal herbs in Europe” („Zioła lecznicze w Europie”) realizowanego w ramach programu Comenius. W wyjeździe wzięło udział dwoje nauczycieli (Anna Olejniczak, Bartosz Chudziński) oraz pięcioro uczniów (Zuzanna Kaczmarek, Katarzyna Krzymkowska, Dagmara Wojdyga, Marcin Defitowski oraz Patryk Staniszewski). Organizatorem spotkania był zespół szkół – Spojená škola. Językiem komunikacji był język angielski.

Podczas pobytu, przedstawiono zdjęcia ziół, z których najlepsze zostały wybrane do przygotowywanego kalendarza. Przeprowadzono dyskusję odnośnie sposobów motywacji uczniów oraz różnic w procesie nauczania w poszczególnych krajach. Każda z biorących udział w projekcie szkół przedstawiła swoją placówkę oraz region z którego pochodzi. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia m.in. ogrodu botanicznego, Katedry św Elżbiety w Koszycach, Bazyliki św. Idziego w Bardejovie oraz wielu muzeów. Uczestnicy projektu spotkali się też z burmistrzem gminy Secovce.

Odbył się również konkurs na najlepszą potrawę z ziołami. W szkole, na zajęciach dodatkowych języka angielskiego, uczniowie przygotowywali wcześniej przepisy kulinarne na dania z wybranymi ziołami. Podczas spotkania na Słowacji odbyła się uroczysta degustacja i wybór najsmaczniejszej potrawy. Wszystkie przepisy (w języku angielskim) zostaną zebrane w książce kucharskiej, która powstanie w trakcie realizacji projektu.

Ponadto przeprowadzono szkolenie w zakresie pracy na platformie e-Twinning oraz opracowano harmonogram kolejnych spotkań i szczegółowy plan działań na kolejne miesiące.

Słowacy pokazali, jak bardzo gościnnym są narodem organizując rozmaite przyjęcia połączone z występami artystycznymi, tańcami oraz  narodowymi smakołykami. Nie obyło się też bez łez przy rozstaniu naszych uczniów z rówieśnikami ze Słowacji. Mamy nadzieję, że nawiązane znajomości przetrwają jak najdłużej.

Zdjęcia z wizyty można obejrzeć w naszej Galerii a także na stronie słowackiej szkoły – http://gdusecovce.edupage.org/photos/?photo=teachers/15826&gallery=16