Z Comeniusem przez świat

Współczesny świat stawia przed nami nowe wyzwania. Coraz częściej odwiedzamy różne zakątki Europy i podejmujemy pracę poza granicami naszego państwa. Aby stać się światłym Europejczykiem, należy więc poznać kulturę, obyczaje i język różnych krajów oraz uczyć się tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. W związku z tym w Gimnazjum nr 1 dużą wagę przywiązuje się do edukacji europejskiej.

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie międzynarodowej współpracy w ramach programu COMENIUS, który jest organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Wzięliśmy już udział w I edycji projektu pod hasłem „Unsere Welt – Eure Welt” („Nasz świat – wasz świat”). Językiem komunikacji był język niemiecki. Uczniowie nawiązali kontakt z młodzieżą ze szkół w Garbsen i Budapeszcie. Realizowali zadania mające na celu poznanie dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich: ich historii, zabytków, systemu szkolnictwa. Wspólnie opracowano też projekt strony internetowej i logo programu. W  ramach projektu gimnazjaliści uczestniczyli w wymianie międzynarodowej i gościli w Niemczech i na Węgrzech.

W tym roku szkolnym uczestniczymy w II edycji projektu pt. „Medicinal herbs in Europe” („Zioła lecznicze w Europie”), który jest zrealizowany w języku angielskim. W programie biorą udział szkoły z 7 państw europejskich (Niemiec, Turcji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Węgier i Polski). Na uwagę zasługuje fakt, że nasze gimnazjum spełniło liczne wymagania organizatorów i znalazło się w gronie szkół mogących uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Realizacja jego zakończy się w 2012. Koordynatorem jest zaprzyjaźniona szkoła z Niemiec Realschule Berenbostel. Osobami odpowiedzialnymi w naszym gimnazjum są Ewelina Napieraj i Anna Olejniczak. Realizacja projektu polega na wykonaniu wielu działań, zarówno w swoim kraju jak i na wspólnych wyjazdach.

Podczas realizacji projektu posługujemy się platformą e-Twinning, na której wymieniamy się spostrzeżeniami i zamieszczamy kolejne efekty naszych działań. Dzięki aktywności na platformie e-Twinning, jako jedyna szkoła w Wielkopolsce oraz jedna z trzech szkół z całej Polski, zostaliśmy wytypowani do uczestnictwa w szkoleniu dotyczącym dalszej pracy z w.w. platformą, które odbyło się w kwietniu bieżącego roku w Portugalii. Wzięła w nim udział pani Magdalena Maciejewska, nauczycielka języka angielskiego.

W szkole, na lekcjach języka angielskiego, historii, biologii oraz chemii uczniowie poznali historię zielarstwa oraz właściwości różnorodnych ziół. Na zakończenie młodzież przygotowała zielnik oraz opracowała projekt strony internetowej i logo programu.

W Portugalii w dniach od 22 do 26 listopada odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu Comenius. Podczas pobytu,  ustalono harmonogram kolejnych spotkań i szczegółowy plan działań na najbliższe miesiące. Wybrano najlepsze prace uczniów przedstawiające przyszłe logo naszego projektu oraz najlepsze zdjęcia ziół, które znajdą się w przygotowywanym kalendarzu. Spośród obszernej listy ziół każda szkoła wybrała pięć z nich, którymi będzie zajmować się szczegółowo. W ciągu wizyty w Zespole Szkół w Santa Catarina uczniowie mięli okazję brać udział w specjalnie przygotowanych zajęciach, podczas których piekli ciasta z wykorzystaniem ziół oraz wykonywali prace plastyczne metodą dequpage.

Edukacja europejska stanowi  jeden z najważniejszych elementów procesu dydaktycznego w Gimnazjum nr 1, dlatego w kolejnych latach zamierzamy kontynuować działania proeuropejskie, by potwierdzić, że jesteśmy szkołą, której uczniowie wyznają maksymę, że Europę da się lubić.

Zespół ds. promocji