Wizyta w Budapeszcie w ramach projektu Comenius

Wizyta w Budapeszcie w ramach projektu ComeniusProjekt „Comenius” jest komponentem programu „Uczenie się przez całe życie”. Jest on wielostronnym partnerstwem szkół i powinny w nim brać udział co najmniej trzy szkoły.

Dzięki pomocy pana Güntera Heidkämpera nasze gimnazjum nawiązało współpracę z Realschule – Berenbostel w Garbsen. W październiku 2006 roku pod przewodnictwem pani Violi Döring odbyła się konferencja przygotowawcza związana z projektem. W konferencji tej wzięli udział nauczyciele naszej szkoły, szkoły w Berenbostel oraz szkoły w Budapeszcie.

Projekt „Comenius” trwa dwa lata i ma pomagać uczniom i nauczycielom w kształtowaniu przynależności do szerszej i otwartej na świat społeczności europejskiej – społeczności o różnych tradycjach, mającej jednak korzenie wspólnej historii. W ramach projektu przewidziane są trzy wizyty w krajach biorących w nim udział.

Pierwsza wizyta odbyła się w dniach 02-06.12.2007r. i miała miejsce w Budapeszcie. Wizytę tę poprzedziła praca w każdej ze szkół nad projektem wspólnego logo i rysunkami dotyczącymi naszej „małej ojczyzny” czyli Wrześni i okolic. Spośród tych prac z trzech krajów uczniowie wybrali wspólne logo i rysunki, które znajdą się w specjalnym kalendarzu na rok 2009. Nastąpiła również wymiana listów między uczniami naszego gimnazjum, a uczniami niemieckimi i węgierskimi. Podczas pobytu w Budapeszcie ustaliliśmy termin następnego spotkania i zadania, które do tego spotkania muszą być zrealizowane.
Nasza wizyta nie mogła się obyć bez zwiedzania, choćby bardzo powierzchownego pięknej stolicy Węgier. Wzięliśmy również udział w wycieczce do Gödöllö, gdzie znajduje się pałac, który był ulubionym miejscem wypoczynku Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety. Mieliśmy przyjemność oglądać przedstawienie przygotowane przez dzieci z rodzin niemieckich, które jako mniejszość narodowa zamieszkują Budapeszt.

Zdjęcia znajdziesz w Galerii